43RD ANNUAL NORWALK SUMMER SERIES 11 MILER
August 29, 2021 8:00 A.M.
SILVERMINE ELEMENTARY SCHOOL NORWALK, CT.
Cool, Overcast, Pleasant
 
********** AWARDS LIST **************
********** MALE OVERALL WINNER ***********
1 Reyes Moreno 42  Norwalk CT 1:08:58
********** FEMALE OVERALL WINNER ***********
1 Lara Dorsky 26  New York NY 1:16:04
 
MALE AGE GROUP: 1 - 14
 
FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
 
MALE AGE GROUP: 15 - 19
12  Malcolm McCormick 16  Wilton CT 1:20:43
23  Matthew Ferrante 18  Wilton CT 1:28:54
26  Dawensons Saintilus 18  NORWALK CT 1:30:01
 
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
 
MALE AGE GROUP: 20 - 29
10  Willem Lecomte 20  Norwalk CT 1:19:03
32  John Tooher 25  Stamford CT 1:32:48
 
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
30  Jackie Yanes 29  Norwalk CT 1:31:35
 
MALE AGE GROUP: 30 - 39
4  Jeremy Miner 30  Stamford CT 1:13:41
14  John Neggers 31  Katonah NY 1:23:46
18  Michael Aiken 35  Redding CT 1:24:45
 
FEMALE AGE GROUP: 30 - 39
39  Heather Waxman 32  Fairfield CT 1:35:40
52  Carolyn Foston 36  Stamford CT 1:47:38
69  Keri Hracs 35  Norwalk CT 2:22:55
 
MALE AGE GROUP: 40 - 49
2  Mike Martocci 41  Norwalk CT 1:12:34
3  Sachin Parasher 42  Jersey City NJ 1:13:06
5  Erik Kastner 42  SOUTHINGTON CT 1:13:59
6  Matt Hershey 42  Darien CT 1:15:05
11  Russel Joseph 42  Stamford CT 1:19:07
 
FEMALE AGE GROUP: 40 - 49
13  Louisa Sandes 40  Rye NY 1:22:39
19  Maria Campos 40  Norwalk CT 1:24:47
24  Erica Schacht 41  Ossining NY 1:29:18
35  Nicole O'Brien 45  Norwalk CT 1:34:16
41  Alison Minor 45  Wilton CT 1:36:33
 
MALE AGE GROUP: 50 - 59
8  Wantuil Souza 54  Bridgeport CT 1:18:01
9  Ted Fine 53  Stamford CT 1:18:44
17  Gavasker Manayath 50  Easton CT 1:24:18
21  Jp Milot 53  Ridgefield CT 1:28:37
22  Rob Leder 50  Stamford CT 1:28:51
 
FEMALE AGE GROUP: 50 - 59
20  Lorraine Watkins 50  Westport CT 1:25:30
28  Diane Hayes 55  Weston CT 1:30:34
29  Lisa Tuffy 54  New Canaan CT 1:30:35
42  Christine Stefan 54  FAIRFIELD CT 1:36:51
48  Christine Podber 50  Greenwich CT 1:41:05
 
MALE AGE GROUP: 60 - 69
16  Michael Rustin 60  New York NY 1:24:08
27  Andrew Blance 63  New Canaan CT 1:30:02
31  John Miksad 62  Wilton CT 1:32:34
45  George Nelson 67  Cos Cob CT 1:37:42
50  Jaime Camacho 63  Stamford CT 1:44:40
 
FEMALE AGE GROUP: 60 - 69
49  Sally Kniffin 65  Redding CT 1:43:01
65  Ronnie Behringer 63  Norwalk CT 2:07:25
67  Andrea Williamson 66  Norwalk CT 2:07:47
 
MALE AGE GROUP: 70 - 79
57  Rob Fryer 74  New Canaan CT 1:53:40
59  Michael Buscher 70  New Canaan CT 1:54:07
60  Geoffrey Steadman 70  Norwalk CT 1:55:31
 
FEMALE AGE GROUP: 70 - 79
70  Donna Cramond 71  Monroe CT 2:27:18
 
MALE AGE GROUP: 80 - 99
 
FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
43RD ANNUAL NORWALK SUMMER SERIES 11 MILER
August 29, 2021 8:00 A.M.
SILVERMINE ELEMENTARY SCHOOL NORWALK, CT.
Cool, Overcast, Pleasant
Place  Div/Tot  Name  Age  S  City  St  Time  Pace  No.
===== ======== ===================== === == =============== == ======== ===== =====
1 1/2 Reyes Moreno 42  M  Norwalk CT 1:08:58 6:17 1000
  
2 1/12 Mike Martocci 41  M  Norwalk CT 1:12:34 6:36 792
3 2/12 Sachin Parasher 42  M  Jersey City NJ 1:13:06 6:39 787
4 1/3 Jeremy Miner 30  M  Stamford CT 1:13:41 6:42 988
5 3/12 Erik Kastner 42  M  Southington CT 1:13:59 6:44 1010
6 4/12 Matt Hershey 42  M  Darien CT 1:15:05 6:50 454
7 2/2 Lara Dorsky 26  F  New York NY 1:16:04 6:55 1008
8 1/14 Wantuil Souza 54  M  Bridgeport CT 1:18:01 7:06 793
9 2/14 Ted Fine 53  M  Stamford CT 1:18:44 7:10 1002
10 1/2 Willem Lecomte 20  M  Norwalk CT 1:19:03 7:12 796
11 5/12 Russel Joseph 42  M  Stamford CT 1:19:07 7:12 1001
12 1/3 Malcolm McCormick 16  M  Wilton CT 1:20:43 7:21 1005
13 1/5 Louisa Sandes 40  F  Rye NY 1:22:39 7:31 993
14 2/3 John Neggers 31  M  Katonah NY 1:23:46 7:37 990
15 6/12 Matthew Epstein 40  M  Norwalk CT 1:23:53 7:38 1015
16 1/9 Michael Rustin 60  M  New York NY 1:24:08 7:39 786
17 3/14 Gavasker Manayath 50  M  Easton CT 1:24:18 7:40 987
18 3/3 Michael Aiken 35  M  Redding CT 1:24:45 7:43 1018
19 2/5 Maria Campos 40  F  Norwalk CT 1:24:47 7:43 933
20 1/11 Lorraine Watkins 50  F  Westport CT 1:25:30 7:47 789
21 4/14 Jp Milot 53  M  Ridgefield CT 1:28:37 8:04 1014
22 5/14 Rob Leder 50  M  Stamford CT 1:28:51 8:05 783
23 2/3 Matthew Ferrante 18  M  Wilton CT 1:28:54 8:05 1004
24 3/5 Erica Schacht 41  F  Ossining NY 1:29:18 8:08 488
25 7/12 Estevan Aguilar 44  M  Norwalk CT 1:29:51 8:11 1019
26 3/3 Dawensons Saintilus 18  M  Norwalk CT 1:30:01 8:11 797
27 2/9 Andrew Blance 63  M  New Canaan CT 1:30:02 8:12 1042
28 2/11 Diane Hayes 55  F  Weston CT 1:30:34 8:14 795
29 3/11 Lisa Tuffy 54  F  New Canaan CT 1:30:35 8:15 791
30 1/1 Jackie Yanes 29  F  Norwalk CT 1:31:35 8:20 934
31 3/9 John Miksad 62  M  Wilton CT 1:32:34 8:25 798
32 2/2 John Tooher 25  M  Stamford CT 1:32:48 8:27 1026
33 8/12 Chuck Householder 46  M  Norwalk CT 1:33:15 8:29 932
34 Ching Yam 46    Newburgh NY 1:33:44 8:32 1024
35 4/5 Nicole O'Brien 45  F  Norwalk CT 1:34:16 8:35 997
36 6/14 Mike Ruospo 57  M  Stratford CT 1:34:59 8:39 790
37 9/12 Sean Roy 40  M  Wilton CT 1:35:05 8:39 982
38 7/14 John Pfenning 50  M  Norwalk CT 1:35:14 8:40 1009
39 1/3 Heather Waxman 32  F  Fairfield CT 1:35:40 8:42 998
40 10/12 Bernardo Mendoza 41  M  Norwalk CT 1:36:01 8:44 1036
41 5/5 Alison Minor 45  F  Wilton CT 1:36:33 8:47 800
42 4/11 Christine Stefan 54  F  Fairfield CT 1:36:51 8:49 1034
43 8/14 Rob Kennedy 59  M  Norwalk CT 1:37:07 8:50 1013
44 9/14 Craig Odierno 59  M  Norwalk CT 1:37:20 8:51 996
45 4/9 George Nelson 67  M  Cos Cob CT 1:37:42 8:53 979
46 10/14 Alvaro Lorduy 51  M  Bridgeport CT 1:38:06 8:56 981
47 11/14 Robert Mitchell 57  M  Darien CT 1:41:01 9:11 995
48 5/11 Christine Podber 50  F  Greenwich CT 1:41:05 9:12 986
49 1/3 Sally Kniffin 65  F  Redding CT 1:43:01 9:22 794
50 5/9 Jaime Camacho 63  M  Stamford CT 1:44:40 9:31 999
51 6/9 Mark Neggers 60  M  Katonah NY 1:46:21 9:41 991
52 2/3 Carolyn Foston 36  F  Stamford CT 1:47:38 9:48 1025
53 11/12 Mark Barrett 47  M  Norwalk CT 1:48:29 9:52 1020
54 12/14 Matt Barrett 50  M  Fairfield CT 1:48:30 9:52 1021
55 7/9 Richard Bagwell 67  M  Boynton Beach FL 1:48:38 9:53 1012
56 12/12 Michael Masone 48  M  Norwalk CT 1:51:36 10:09 1011
57 1/3 Rob Fryer 74  M  New Canaan CT 1:53:40 10:20 1017
58 13/14 Martial Pabon 52  M  New Canaan CT 1:53:40 10:20 1035
59 2/3 Michael Buscher 70  M  New Canaan CT 1:54:07 10:23 994
60 3/3 Geoffrey Steadman 70  M  Norwalk CT 1:55:31 10:31 1016
61 14/14 Joe Morrissey 57  M  Norwalk CT 1:57:34 10:42 980
62 6/11 Kathryn Stoker 54  F  Norwalk CT 1:58:05 10:45 992
63 7/11 Thea Boyle 56  F  Redding CT 1:58:14 10:45 983
64 8/11 Dawn Bolling 57  F  Norwalk CT 1:58:18 10:46 799
65 2/3 Ronnie Behringer 63  F  Norwalk CT 2:07:25 11:35 1022
66 8/9 Neil Mandel 67  M  Shelton CT 2:07:41 11:37 1023
67 3/3 Andrea Williamson 66  F  Norwalk CT 2:07:47 11:37 384
68 9/11 Carole Urban 56  F  Milford CT 2:20:39 12:48 788
69 3/3 Keri Hracs 35  F  Norwalk CT 2:22:55 13:00 1003
70 1/1 Donna Cramond 71  F  Monroe CT 2:27:18 13:24 785
71 10/11 Deirdre Brown 58  F  Trumbull CT 2:30:40 13:42 1033
72 9/9 Burt Ray Simpson 61  M  Hillsdale NJ 2:32:45 13:54 1031
73 11/11 Laura Martinelli 56  F  Norwalk CT 2:55:58 16:00 984

Make a free website with Yola